Obtěžování na ulici průzkum / Street Harassment Survey

Survey

Scroll down for English

Staňte se součástí první mezinárodně koordinované šetření o obtěžování ulice!

Ve spolupráci s našimi partnery na Cornell University, Ozvi se! má nyní první komplexní, mezinárodní průzkum o ulice obtěžování! Tento průzkum umožní bezprecedentní sběr a analýzu dat na ulici obtěžování, včetně specifických nám údajů zde v České republice!

Víme, že to může být těžké mluvit o svých zkušenostech s ulicí obtěžování, ale MUSÍME MÍT VÁŠ VSTUP, aby se změna stane.

Snažili jsme se, aby tento průzkum co nejotevřenější. Pokud jste žena, cisgender, genderqueer, LGBTQ, kavkazského, romské, co si jen vzpomenete, chceme vědět o své zkušenosti zde v Čechách.

Potřebujeme, aby se průzkum za účelem splnění našeho cíle 200 odpovědí Víme, že se nám to podaří!

UDĚLEJTE PRŮZKUM V ČEŠTINĔ.

Pak prosím, podělte se o spojení s vaší sociální sítě, přáteli a rodinou. Chcete šířit ho osobně? Jen napište nám na [email protected] a my vám vytištěné kopie.

ENGLISH

Be Part of the First Internationally Coordinated Survey on Street Harassment!

In collaboration with our partners at Cornell University, Hollaback! Czech now has the first comprehensive, international survey about street harassment! This survey will allow for unprecedented data collection and analysis on street harassment, including data specific to us here in the Czech Republic!

We know it can be hard to talk about your experiences with street harassment but WE HAVE TO HAVE YOUR INPUT to make change happen.

We tried to make this survey as inclusive as possible. If you’re a woman, cisgender, genderqueer, LGBTQ, caucasian, Romani, you name it, we want to know your experiences here.

We need YOU to take the survey in order to meet our 200 response goal We know we can do it!

TAKE THE SURVEY IN ENGLISH

Then please share the links with your social networks, friends, and family. Wanna disseminate it in person? Just email us at [email protected] and we’ll get you printed copies.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *