Bruselské zvrhlíky zkrotí pokuty za sexuální harašení

Uncategorized

Mariana Pítrová, EUROSKOP, 10.8.2012

Brusel – uhlazený domov tisíců úředníků, sídlo NATO a většiny stěžejních institucí sedmadvacítky. To je jedna z tváří belgické metropole. Tu druhou předvedla studentka Sofie Peetersová ve svém absolventském filmu, který spustil debatu napříč společností a dokonce donutil belgické politiky konat. Řeč je o sexismu a jeho projevech na veřejnosti. Ty chtějí politici v „hlavním městě Evropy” trestat od září vysokými pokutami.

Až 250 eur – to je částka, kterou by Bruselané mohli už příští měsíc vyfasovat jako pokutu za neomalené projevy na adresu tamních žen a dívek. Nápad na přísný postih se nezrodil v hlavách belgických zákonodárců jen tak. Stojí za ním projekt studentky filmové školy, která v Bruselu strávila dva roky a rozhodla se, že jednu z nemilých zkušeností s multikulturní metropolí zvěční na plátno. Vznikl tak dokument Femme de la Rue, který šokoval nejen Belgii.

Veřejná debata se rozpoutala poté, co byl film minulý týden uveden v bruselských kinech. Ministryně vnitra Joelle Milquetová se nechala slyšet, že na ni snímek mladé filmařky silně zapůsobil. „Není pochyb o tom, že sexismus je nepřípustný a musíme proti němu co nejdůrazněji bojovat,” uvedla členka belgického kabinetu s tím, že v září předloží v parlamentu návrh zákona, který by definoval sexuální harašení a určil by jeho postih.

Podle listu Flanders Today chce Brusel na území města ozkoušet pokuty pro „hanbáře” ještě letos. „Těžko vezmete muže, který na vás pokřikuje na ulici, na policejní služebnu, aby tam zopakoval svá slova,” reaguje skepticky na návrh pokut autorka dokumentu. Stejný názor má i předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková.

„Osobně si nemyslím, že cesta pokut je správným řešením tohoto problému. Je nutné změnit společenské vnímání tak, aby sexistické chování nebylo mezi lidmi běžně akceptovatelné,” řekla Kavková Euroskopu.

Opačný názor má česká europoslankyně Andrea Češková, která je členkou evropského výboru pro práva žen a rovnost pohlaví. „Zavedení pokut vyšle podle mého názoru dobrý signál. Verbální omezování svobody žen na ulici nesmí být tolerováno,” uvedla Češková s tím, že úspěšnost sakcí ale může narazit na nedostatečnou odvahu postižených žen.

Sexismus nebo rasismus?

Dokument vzbudil ohlas nejen u politiků, ale i u feministek a zástupců menšin. Bruselská komunita Maročanů se ohradila, že snímek víc než o sexismu vypovídá o rasismu Peetersové. Velká část výroků totiž pochází z úst přistěhovalců ze severní Afriky. Právě původ „útočníků” podle některých názorů snižuje účinnost pokuty za jejich chování.

Dokument vzbudil ohlas nejen u politiků, ale i u feministek a zástupců menšin. Bruselská komunita Maročanů se ohradila, že snímek víc než o sexismu vypovídá o rasismu Peetersové. Velká část výroků totiž pochází z úst přistěhovalců ze severní Afriky. Právě původ „útočníků” podle některých názorů snižuje účinnost pokuty za jejich chování.

„Pokuty postihnou ty, kteří jsou již takto terčem přehnaných perzekucí z důvodů místa, kterého se jim ve společnosti dostalo. Rozhodně také nepomohou vzdělaným útočníkům pochopit, proč jejich chování není správné,” vysvětluje svůj negativní postoj k belgické novince Gail Withmoreová [sic] z mezinárodního hnutí HollaBack!, které bojuje proti pouličnímu obtěžování.

Harašení po francouzsku

Belgická metropole rozhodně není jediným místem, kde téma sexuálního harašení rozdmýchává vášně. Jen o pár stovek kilometrů na jih je obtěžování sexuálními narážkami stejně horké téma. Francouzští poslanci minulý týden schválili zákon o sexuálním obtěžování, které se zařadilo mezi trestné činy. Norma byla inspirovaná loňským provalením excesů bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiquea Strausse-Kahna.

Francouzský zákon rozlišuje tři formy sexuálního obtěžování a přitěžující okolností může být například fakt, že oběť častuje oplzlostmi nadřízený. Legislativci v nejtěžších případech rozhodli, že soud může uložit trest až tři roky za mřížemi a tučnou pokutu 45 tisíc eur (přes milion korun).

Socialisté prezidenta Francoise Hollanda dobře věděli, proč nový zákon o sexuálním obtěžování přijímají. Francie se možná zuby nehty snaží působit jako mekka gentlemanů, nicméně nedávný příběh dokládá, že i na nejvyšších místech francouzské politiky sedí oprsklí machové.

V polovině července vystoupila v národním shromáždění s projevem ministryně pro bytovou politiku Cecile Duflotová, ale ke slovu se dostávala jen stěží. Poslanci na ni totiž začali halekat a hvízdat kvůli tomu, že si na sebe vzala letní šaty. „Pracovala jsem na obchodních trzích a nikde jsem nic takového neviděla. Takové chování hodně vypovídá o některých poslancích. Je mi líto jejich žen,” komentovala situaci později Duflotová.

Nepolíbené Česko

Češková, která v Bruselu několik let žije, je přesvědčená, že scény z filmu belgické studentky by mohly být natočeny i v jiných evropských metropolích. „Dovedu si proto představit, že i jiné státy v Evropě zavedou určitá konkrétní opatření v boji proti sexistickému obtěžování na veřejnosti,” myslí si Češková.

V české kotlině otázka sexuálního harašení politickou reprezentaci zatím příliš neláká. Paragrafy se věnují nepřiměřenému chování jen na pracovišti, mimo něj je ale útočník těžko postižitelný a podle některých odborníků vede k takovým opatřením v Česku ještě dlouhá cesta.

„Vzhledem k tomu, že veřejný prostor je sexismu plný, podíváte-li se například na reklamy či „bon moty” známých osobností včetně politiků, bude prosazení takovéto změny v našich končinách velmi obtížné,” dodává Kavková.

V české metropoli tak možným obětem nevhodných poznámek zbývá využít postup pražské radní Aleksandry Udženija. „Každá racionálně uvažující žena si dokáže poradit a posoudit, zda se jedná o ještě únosný kompliment nebo o sexistickou poznámku. Za sebe říkám, že pokud by mě některý komentář měl urazit, umím to stejně „peprně” vrátit,” uvedla polička, která s bruselskými pokutami nesouhlasí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *